tren

Dış Cephe Kaplama Modelleri

Binalara yapılan dış cephe kaplama modelleri binaların makyajıdır. Zamanla eskiyen yıpranan binaları dış cephe kaplamalar sayesinde yeni ve şık görünüme sahip hale getirmeniz mümkündür. İstediğiniz modelde ve kaplama seçeneği ile kaplatabileceğiniz dış cephe kaplama malzemeleri sayesinde binaların dış yalıtımları hem çok daha sağlıklı ve dayanıklı olacak hem de görünüşünü zevkinize göre ayarlayabileceksiniz.

Dış Cephe Kaplama Modelleri

Her ne kadar evinizin içi çok daha önemli olsa da binanın dış görünüşü ilk bakışta insanlar için önemli olmaktadır. Bu aynı zamanda hem sizin evinizin içi hakkında fikir vermekte hem de eğer binada 1 daire satıyorsanız veya tüm binayı satmayı düşünüyorsanız satın alacak kimselerin düşüncelerinin pozitif olarak oluşmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle evinizin içi kadar binanızın dış cephesine de önem vermeniz gerekmektedir.

Bu güzel ve şık görünüm için üretilmiş birçok kaplama vardır bu kaplamaları örnek olarak klinker tuğla, betopan, ahşap, taş, amerikan siding gibi alternatifleri kullanabilir ve binanızı çok daha güzel gösterebilirsiniz.  Güzel göstermenin yanında bu kaplamaları kullanarak hava olayları olarak belirttiğimiz güneş ışıkları, kar, yağmur, dolu gibi cepheye zarar veren durumlardan koruyabilirsiniz. Kaplamaları yaptıktan sonra binanızda ısı yalıtımı oluşmaktadır. Isı yalıtımı binayı korumak için yeterli bir durum değildir. Çünkü ses yalıtımı da özel hayatın gizliliği için önem arz etmektedir. Evden çalışıyorsanız veya sessizliği seviyorsanız binanın içine gelen sesi neredeyse sıfıra indirip huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşamaya devam edebilirsiniz.

Dış Cephe Kaplama Modelleri 2023
Dış Cephe Kaplama Modelleri 2023

Dış Cephe Kaplama Modelleri

Dış cephe kaplama modelleri aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir;

 • Klinker Tuğla
 • Terracotta Kil Panel
 • Düz Levha İle Kaplama
 • Fugalı Kaplama
 • Ahşap Görünümlü Kaplama
 • Yalı Baskı Kaplama
 • Betopan Kaplama
 • Fibercement Kaplama
 • PVC Kaplama
 • Amerikan Siding Kaplama
 • Grass Siding Kaplama
 • Tuğla Duvar Kaplama
 • Doğal Taş Cephe Kaplama
 • Prekast Kaplama
 • Alüminyum Kompozit Panel Kaplama
 • Mekanik Montajlı Giydirme Cephe

Villa dış cephe kaplama modelleri içerisinde en çok tercih edilenler klinker tuğla, kültür tuğla, doğal taş cephe kaplama ve ahşap görünümlü kaplama olmaktadır.

Düz Levha İle Kaplama

Düz levha kaplama malzemeleri EPS, XPS veya taş yünü kullanılarak üretilmektedir. Bu mantolama çeşitleri kullanılan cephelerde desen kullanılmamaktadır. Düz bir yüzeye sahip olan bu levhalar sayesinde şık ve sade bir dış cepheye sahip olabilirsiniz. Bu levhaların üzerine düz bir dış cephe boyası ile dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

Fugalı Kaplama

Dış cephe kaplama yaparken levhaların arasında fuga yerleştirilmesi ile elde edilen fugalı kaplama ile birçok çeşitte tasarım elde etmek mümkündür. İlk yapılması gereken nasıl bir tasarım istendiğine karar verilmeli ve daha sonra dış cephe kaplamasını yapacak kişilere bu tasarımın örneği verilmelidir.

Ahşap Görünümlü Kaplama

Eps levhaları ahşap görünümlü kaplama elde edilebilmesi için fabrikalarda üretim aşamasında ahşap deseni verilerek yapılır. Bu mantolama modeli ısı yalıtım plakaları ile yapıldığından hem bu yalıtımı sağlamakta hem de ahşap rengi ve ahşap desenleri sayesinde güzel görünmektedir.

Dış Cephe Kaplama Modelleri 2022

Yalı Baskı Kaplama

Yalı baskı kaplama yapılabilmesi için EPS levhaların yine fabrikalarda farklı boyutlarda hazırlanarak ahşap baskısı yapılmasıyla elde edilir. Bu kaplamanın fugalı model olarak belirttiğimiz kaplamadan farkı üst kısmının dışa doğru verilerek yapılmasıdır. Bu sayede yüzey birbirinin üstüne binmiş gibi farklı 1 desen ve hoş 1 görüntü yaratmaktadır.

Betopan Kaplama

Yeni bir sistem olan Betopan dış cephe kaplaması cepheleri uzun süre korunmasıyla üstlendiğinde en oldukça tercih edilmektedir. Diğer kaplamalara göre daha ekonomik olan Betopan sistemler çimento ve ahşap ile yapılır. Çimentonun neme karşı dayanıklı olmasından dolayı ıslak ve rutubetli yüzey oluşmayacağını dan zarar görmeyecek ve küf oluşumunu engelleyecektir. İçerisine ağaç yapısı bulunduğundan hem insan sağlığına zarar vermez hem de kokusuzdur. İyi bir yalıtımının dışında depreme ve yangına karşı dayanıklı olmasından dolayı sıkça tercih edilir. Betopan dış cephe kaplamasının ahşap taş gibi dokulu modellerinin yanında sade düz modelleri de bulunmaktadır.

Fibercement Kaplama

Fibercement kaplama özel yapı malzemeleri kullanılarak takviye edilmiş çimentolu levhadan oluşmaktadır. İnsan hayatını kolaylaştırması dışında çevreci bir ürün olmasından dolayı diğer kaplamalara göre daha çok tercih edilmektedir. Bu kaplama türü uygun fiyatlı olmasına rağmen yanmaz özelliği bulundurmakta ve bu sayede daha dayanıklı olmaktadır. Diğer kaplama türleri gibi fibrecement kaplama da düz modellerin dışında ahşap taş veya çiçek gibi modeller barındırdığından birçok kişi tarafından ofise desen vermek için bile kullanılmaktadır. Klinkertugla.com adresini ziyaret ederek dış cephe kaplama modelleri ve dış cephe kaplama fiyatları hakkında ayrıntılı olarak bilgi alabilirsiniz.

Whatsapp
Klinker Tuğla
Klinker Tuğla
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?