tren

Dış Cephe Kaplama Fiyatları

Dış cephe kaplama fiyatları, günümüzde oldukça fazla çeşide sahip kaplamalar nedeniyle oldukça değişken olabilmektedir. Özellikle uygulama yapılacak olan binaların gereksinimleri ve tercih edilen kaplama çeşidinin m2 maliyeti, fiyatları etkileyen en önemli iki unsurdur. Yalnızca kaplamaların görünümü değil aynı zamanda binanın ısı ve ses yalıtımı için kullanılacak olan yalıtım malzemelerinin kalitesi ve kalınlığı da fiyatları etkilemektedir. Binanın sahip olduğu dış cephe özellikleri de uygulanacak olan işlemleri etkilediği için fiyat konusunda etkili olabilmektedir. Son olarak tüm bunların haricinde kişilerin istekleri doğrultusunda uygulanacak eklentiler de dış cephe kaplama fiyatları için etkilidir. Tüm bunların etkisi sayesinde farklı fiyatlar elde edilmektedir. Klinker Tuğlalar için fiyatlar 270 TL+kdv+nakliye ile 1200TL+kdv+nakliye aralığındadır.

Dış Cephe Kaplama Fiyatları
Dış Cephe Kaplama Fiyatları

Dış Cephe Kaplama m2 Fiyatları

Bina dış cephe kaplama malzemeleri seçimi yaparken binanın geri kalan dizaynı ve estetik görünümüne göre belirlenmekle birlikte kişisel tercihler ve iklim şartlarıda malzeme seçiminde oldukça önemli bir etmendir. Genellikle çok yağış alan bölgelerde ahşap malzeme tercih edilmediği gibi çok sıcak iklimlerde de özellikle taş kaplamalar tercih edilmektedir. Örneğin Amerika, Kanada ve Avustralya gibi sıcak ülkelerde özellikle binaların iç ısısını düşük derecede tutabilmek için taş kaplama veya american siding dış cephe kaplama modelleri tercih edilmektedir. Türkiye’nin mevsim şartları gereği genellikle dış cephe için kaplama seçimi yaparken en çok tercih edilen dış cephe kaplama modelleri şöyledir;

  • Klinker Tuğla Kaplama ve Giydirme Cephe
  • Ahşap kaplama
  • American siding kaplama
  • Kompozit kaplama
  • Granit kaplama
  • Doğal taş kaplama
  • Cam kaplama

Bu malzemeler farklı hammadde kaynaklarından ve farklı enerji tüketimi sayesinde elde edildikleri için dış cephe kaplama m2 fiyatları da değişiklik göstermektedir.

Dış Cephe Kaplama Malzemeleri Fiyatları

Binaların dış yapısına kaplama yapılması ile ısı kaybı ciddi miktarda önlenmektedir. Bu nedenle kimilerine dış cephe kaplama fiyatları oldukça maliyetli gibi gelse de aslında yakıt harcamalarından oldukça fazla tasarruf sağlamaktadır. Isınma ve soğutma oranlarında yarı yarıya fark yaratan dış cephe kaplama malzemeleri fiyatları hesaplanırken seçilen malzemenin piyasa fiyatı ve uygulanacak alanın metrekare ölçüsü baz alınarak net bir fiyat elde edilmektedir. Ayrıca klinker tuğla kaplama ürünler ile yapılan cephe kaplama ve giydirme cephe uygulamalarından sonra herhangi bir bakım , onarım maliyeti gerektirmediği için tercih edilmektedir.

Dış Cephe Kaplama Nasıl Hesaplanır?

Burada net bir fiyat vermek doğru olmamakla birlikte dış cephe kaplama nasıl hesaplanır? konusunda sizlere bir örnek vereceğiz. Dış cephe kaplama fiyatı hesaplarken ilk olarak uygulanacak alanın metrekare ölçüsü hesaplanmalıdır. Daha sonra seçilen malzemenin metrekare birim fiyatı üzerinden hesaplama yapılarak bir fiyat elde edilir. Örneğin; klinker tuğla kaplama cephe uygulaması yapılırken klinker tuğla, yapıştırıcı ve derz(yapı kimyasalları), işçilik ile birlikte eğer havalandırmalı cephe uygulaması olarak giydirme cephe yapılacak ise alt alüminyum sistem ve cam elyaf takviyeli çimento esaslı ve tuğla kanallı board fiyatları(GRC Board) paket olarak hesaplanmalıdır.

Ancak izolasyon malzemesi Xps veya Eps olarak yapılacaksa bölgenin gerekliliği olan kalınlık ve danste bilgisi ile metrekare birim fiyatı da artmaktadır. Bu bağlamda 1 metre karelik bir alanın dış cephe kaplama fiyatı hesaplanırken tüm malzemeler için güncel fiyatlar baz alınarak sizlere paket olarak fiyat iletilmektedir.

Her yıl ve yıl içerisinde enerji ve diğer maliyetler hesaplanarak güncel değeri üzerinden fiyat güncellemesine gidilmektedir. Bu nedenle şu an alacağınız fiyat ile bir sonraki süreçte alacağınız fiyat aynı olmayacaktır. Ancak yine belirtmek gerekirse dış cephe klinker tuğla kaplama sayesinde ilerleyen süreçte bakım onarım maliyeti bulunmadığından oldukça fazla maddi olarak tasarruf edeceğiniz için bir kez bu maliyetin göze alınması gerekmektedir.

Dış Cephe Kaplama m2 Fiyatları
Dış Cephe Kaplama m2 Fiyatları

Dış Cephe Kaplama Yapımı

Dış cephe kaplama yapımı birçok aşamadan meydana gelmektedir. İlk olarak yapılması gereken dış cephe kaplaması yapılırken kullanılacak olan malzemenin modeli ve rengi tercih edilmelidir. Bu noktada birçok farklı model karşınıza çıkacak ve seçmeniz oldukça zor olacaktır. Ancak sade bir dış cephe istiyorsanız düz kaplama malzemesi tercih edebileceğiniz gibi eğer daha şekilli ve şık bir dış cephe istiyorsanız desenli kaplama malzemesi tercih edebilirsiniz.

Sonrasında ise kaplamanın yapılacağı alanın hesaplaması yapılmalıdır. Bu hesaplama profesyonellik isteyeceği için kaplama hizmeti verecek olan firmaların alanında uzman personellerinin bu ölçümü yapması daha doğru olacaktır. Bunun nedeni alacağınız malzemelerin adeti ve fiyatları bu hesaplamaya bağlı olarak değişeceği için eksik sipariş verilmesi sorun yaratacağı gibi fazla söylenmesi de fazla fiyat ödenmesine sebep olacaktır.

İlk olarak ölçüm yapılırken metrajdan düşülmesi gereken pencere ve kapı gibi alanların hesaplaması yapılarak genel ölçüden çıkartılmalıdır. Aynı zamanda dış cepheye ek olarak yapılacak düzenlemelerinde alan ölçüsü yapılması gerekmektedir. Binanın ölçümü yaparken binanın krokisi kontrol edilmekte ve bütün ölçüler belirlenerek fiyat hesaplaması yapılmaktadır. Daha sonra ise kaplama uygulaması yapılmaya başlanmaktadır.

Firmamız ile çalışmanızla doğru metraj ve doğru fiyatlandırmalar görebileceksiniz.

Dış cephe kaplama yapım aşaması içerisinde ilk olarak yüzeyin yapışmaya engel olacak her türlü pürüzünün giderilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda kaplama yenilemesi yapılıyorsa eski kaplamanın tamamen sökülüp aynı düzeltme işleminin uygulanması gerekmektedir. Daha sonra yüzeyin nemli olması halinde kuruması için beklenmelidir. Aksi halde yapıştırıcı uygulanarak yapılan kaplamaları da ıslak zemine uygulama yapılması halinde kısa bir süre sonra kabarmalar ve kopmalar meydana gelebilecektir. Daha sonra ise kaplama yapılacak yüzeye ve kaplama malzemesine yapıştırıcı sürerek uygulama yapılmaktadır.

Yapıştırıcının kuruması için en az 1 gün kadar beklenmesi gerekmektedir. Aksi halde yapıştırıcı prizlenmediği için yine kopmalar ve kabarmalar ile karşı karşıya gelinebilmektedir. Kuruma süresi tamamlandıktan sonra arada kalan boşluklara derz ile doldurma yapılmaktadır. Derz uygulaması için derz tabancası ve/veya derz torbası kullanılması oldukça önemlidir aksi halde kaplamaların üzerine derzin bulaşması kirli bir görüntüye sebep olacak ve kaplamayı bozacaktır. Bu işleri daha önce yapmış deneyimli cephe kaplama uygulama ekiplerinin uygulama yapması önemlidir. Seramik uygulama işi yapan ustalar zaman zaman fiyat avantajından dolayı bu işleri üstlenmekte ve maalesef yanlış ve kirli uygulamalar yapılmaktadır. Bu durumdan kaçınılması ve doğru kişilere doğru paraların ödenmesi gerekmektedir.

Dış Cephe Kaplama Çeşitleri

Dış cephe kaplama çeşitleri oldukça fazla seçenekten oluşmaktadır. İstediğiniz her desende ve renkte yer alan dış cephe kaplama malzeme seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz. Dış cephe kaplama uygulaması çok eski zamanlara kadar uzansa da özellikle 21. Yüzyıldan itibaren oldukça popüler hale gelmiştir.

Dış cephe kaplaması yapılarak hem enerji tasarrufu yapmak hem de harika görünümlü bir binaya sahip olmak mümkündür. 2000’li yılların başında sadece yenileme için kullanılmakta olan dış cephe kaplaması son zamanlarda yeni binalarda da kullanılmaya başlanmıştır. Bu dış cephe kaplama uygulaması sayesinde yeni binalarda ses ve ısı yalıtımı sağlamakla birlikte binaların daha zarif ve şık bir görünüme sahip olması amaçlanmaktadır. İlk kullanılmaya başlandığı yıllarda özellikle tel kesme ve düz yüzey modellerin tercihi yapılmaktayken son yıllarda desenli ve eskitme renk geçişli modeller daha çok tercih edilmektedir.

Değişen modanın bir etkisi olarak tel kesme ve/veya düz yüzey klinker tuğlalar kullanılmaktayken son dönemlerde desenli yüzey klinker tuğlaların kullanımı ve tercih edilmesi artmıştır. Ancak desenli modeller sayesinde de oldukça şık bir binaya sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda dış cephe kaplama uygulaması ilk kullanılmaya başlandığı yıllarda sadece apartmanlara uygulanırken artık birçok iş yeri, hastane, villa, müstakil ev ve stüdyo gibi aklınıza gelebilecek birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır.

Klinkertugla.com sitesi üzerinden dış cephe kaplama fiyatları ve dış cephe kaplaması hakkında her türlü konu hakkında detaylı bilgi alabilir ve hizmet talep edebilirsiniz.

Whatsapp
Klinker Tuğla
Klinker Tuğla
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?