tren

Dış Cephe Kaplama Nedir? Dış Cephe Kaplama Modelleri

Dış cephe kaplama nedir? Dış cephe kaplama modelleri gibi sorular sosyal ağlarda veya bu işi yapan kimselere sıkça sorulmaktadır.  Yeni yapılmamış binalarda yalıtım eksikliği veya yıpranmış dış cephe görüntüsünü yenilerken aynı zamanda daha dayanıklı ve sağlıklı bir hale getirmek isteyen kimselerin araştırdığı konu olan dış cephe kaplama ve dış cephe kaplama modelleri yazımızda sizlere açıklayacak olduğumuz bilgileri içermektedir.

Nasıl ki kendi dış görünüşümüzü çok fazla önemsiyorsak yaşadığımız binanın dış görünümüne de önem vermemiz gerekmektedir. Çünkü yaşadığımız evin dış cephesi aynı zamanda bizim evimiz hakkında fikir vermektedir. Gelişmiş teknoloji sayesinde kendi zevkinize göre birçok farklı çeşidini bulabileceğiniz kaplama modelleri hem sizin daha konforlu yaşamanızı sağlayacak hem de evinizin dış cephesini çok daha güzel gösterecektir.

Bu kaplama modellerini aşağıda örnekleyecek olsak da en çok kullanılan türler arasında klinker tuğlalar başta olmak üzere betopan, taş, ahşap ve Amerikan siding gibi alternatifler görülmektedir. Bunlar dışında birçok alternatifi olan bu sistemlerin sizlere sunduğu özellikler doğrultusunda kendi isteklerinize göre evinizin dış cephesini şekillendirmenin mümkün kılınmaktadır.

Sadece dış görünüşü güzelleştirmek ile kalmayan dış cephe kaplama modelleri sizi kötü hava şartlarından koruyarak ısı yalıtımı ve ses yalıtımını da sağlar. Böylece dışarıdan gelen trafik, insan veya herhangi bir sesin evinizin içerisine girmesini engelleyebilirsiniz. Huzurlu sessiz ve sağlıklı aynı zamanda konforlu bir şekilde yaşamanız bu kaplamalar sayesinde sizin için kolaylaşacaktır.

Dış Cephe Kaplama Modelleri Nelerdir?

Dış cephe kaplama modelleri nelerdir sorusu dış cephe kaplama yaptırmaya karar vermiş ancak kendi zevki doğrultusunda işlemler görülmesini isteyen kimseler için önemli bir sorudur. Dış cephe kaplama için geniş bir yelpaze bulunmaktadır. Bu kaplama çeşitlerini örnekleyecek olursak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Klinker Tuğla Cephe Kaplama
 • Terracotta Panel Giydirme Cephe
 • Cotto Cephe Kaplama
 • Kültür Tuğla Cephe Kaplama
 • Düz Levha İle Kaplama
 • Fugalı Kaplama
 • Ahşap Görünümlü Kaplama
 • Grass Siding Kaplama ( Çim Kaplama )
 • Doğal Taş Cephe Kaplama
 • Prekast Kaplama
 • Yalı Baskı Kaplama
 • Betopan Kaplama
 • Fibercement Kaplama
 • PVC Kaplama
 • Amerikan Siding Kaplama
 • Alüminyum Kompozit Panel Kaplama
 • Mekanik Duvar Kaplama
Dış Cephe Kaplama Modelleri
Dış Cephe Kaplama Modelleri

Dış Cephe Kaplaması Nasıl Temizlenir?

Dış cephe kaplaması yaptırmış ve bu kaplamaları temizlemek isteyen bir diğer kesimin merak konusu olan dış cephe kaplaması nasıl temizlenir sorusu çok basit bir cevaba sahiptir. Eğer binanıza mekanik kaplama cam veya kompozit panel gibi kaplama yaptırdıysanız bunları çok rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Ancak panellere zarar vermemek için bize veya malzemeyi tanıyan kişilere danışmanız gerekmektedir. Bu sizin yapmak isteyeceğiniz temizliğinizi zorlaştığından güvendiğiniz bir temizlik firmasından yardım almanız çok daha doğru olacaktır.

Dış Cephe Kaplaması Nasıl Yapılır?

Dış cephe kaplaması yaptırmaya karar verdiniz ancak aşamalarını merak ederek dış cephe kaplaması nasıl yapılır? sorusunu soruyorsanız yazımızın bu kısmı tam size göre. Dış cephe kaplaması yapmaya gelecek kimseler ilk önce sizin binanızın dış cephesini yani uygulama yapılacak yeri kontrol edecektir. Eğer binanız yeniyse dış cephenin sadece basınçlı suyla temizlenecek ancak binanız eski ise kir toz ve buna benzer pisliklerden arındır olacaktır.

Dış Cephe Kaplaması Nasıl Yapılır?

Dış cepheye aynı zamanda ısı yalıtımı yapıldığından hava sıcaklığının 5 derece ile 30 derece arasında olmasına dikkat edilmektedir. Subasman profil adı verilen bu montaj sistemi sizin dış cephe yalıtımınız ile rutubetten, darbelerden veya kötü hava koşullarından koruyacaktır. Buna bağlı olarak ısı yalıtım levhası yapıştırılır ve bu ısı yalıtım levhaları su basman profiline aşağıdan yukarıya doğru bir şekilde uygulanarak sağlanır.

Yüzey düzgünlüğü kontrol edildikten sonra ısı yalıtım levhaları yaptırılacaktır. Isı yalıtım levhalarından bir gün sonra da diğer işlemler uygulanmaktadır.

Dış Cephe Kaplama Malzemeleri Nelerdir?

Dış cephe kaplama yaptırmaya karar verdiniz ancak bu konuda biraz titiz davranıp tüm bilgileri öğrenmek istiyorsunuz. Bu bağlamda ana sorumuz dış cephe kaplama malzemeleri nelerdir olacaktır. Dış cephe kaplama malzemeleri olarak çok fazla ürün çeşidi bulunduğundan istediğiniz ürünü ve sizin binanıza en doğru ürünü bu işlemi yapacak kimselerle görüşerek elde edebilirsiniz.  Dış cephe kaplama malzemeleri aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir;

 • Klinker Tuğla
 • Kaplama Tuğla
 • Giydirme Cephe Tuğla
 • Kültür Tuğlası
 • EPS, XPS, taşyünü
 • Ahşap, taş gibi doku verilmiş EPS
 • Betopan, fibercement
 • Doğal taşlar
 • Prekast beton
 • Alüminyum kompozit panel
 • Cam
 • PVC malzemeler
 • Amerikan siding
 • Grass siding (Çim)

Düz Levha İle Kaplama

Düz levha ile kaplama EPS, taş yünü veya XPS malzemeleriyle yapılmaktadır. Desensiz, sade yani dümdüz bir mantolama modeli olarak karşımıza çıkar. Bu kaplamanın dışına son olarak dış cephe boyası uygulanmaktadır.

Fugalı Kaplama

Fugalı kaplama fuga kullanılarak dış cephe mantolama levhalarının belirli boşluklar ile yerleştirilmesi sayesinde oluşur. Fuga denilen malzeme kullanıldığı için bu mantolama çeşidinde birden çok desen ve tasarım elde edilmesi mümkündür. Diğer uygulamalara göre çok daha ucuz olan fugalı kaplama bu özelliği sayesinde çok daha fazla tercih edilmektedir.

Ahşap Görünümlü Kaplama

Eps levhaları fabrikada daha ilk üretim aşamasındayken üzerlerine ahşap deseni uygulanarak elde edilmiş olduğundan bu görünüme ahşap görünümlü kaplama adı verilmektedir. Isı yalıtım plakaları kullanılan bu mantolama modelinde ahşap rengini ve ahşap desenleri elde edebileceğinizden bu görüntüyü seven kimseler iseniz tercih etmeniz doğru olacaktır. Ahşap görünümlü kaplamayı Trakya Degrade serimiz olarak 440x65x15mm ölçüleriyle de elde edebilirsiniz. Ayrıca bu görünüm hem gözünüze güzel gelecek hem de ısı yalıtımı sağladığından daha konforlu yaşamanızı mümkün kılacaktır.

Betopan Kaplama

Betopan kaplama yeni ve teknolojik bir sistem olmasından dolayı binanızın dış yüzeyini yani dış cephelerinin dizi uzun yıllar boyunca koruyabilmektedir. Geniş kaplama yelpazesi arasında kendisine benzer olanlardan çok daha ekonomik olan bu kaplama türü cebinizi koruduğundan sizin için uygun bir seçenek olacaktır. Ahşap ve çimento birleşimi sayesinde elde edilen bu kaplama neme ıslaklığa ve rutubetli yüzeylere karşı dayanıklıdır.

Bu sayede zarar görmeyecektir yalıtımını içindeki ağaç yapısı sayesinde elde eden betopan dış cephe kaplaması insan sağlığına zarar vermediğinden ve kokusuz olduğundan hem uygulanırken hem de uygulama sonrasında size herhangi bir rahatsızlık vermeyecektir. Ayrıca yangına karşı dayanıklılığı sayesinde sıklıkla tercih edilen bu ürünün tıpkı diğer kaplamalarda olduğu gibi birçok modeli bulunmaktadır. Bu modeller arasında taş ahşap veya düz renkli tasarımlar bulunmaktadır.

PVC Kaplama

Pvc ham maddesi olan polimer dış cephede yaygın olarak 1960’lı yıllardan beri kullanılan bir kaplama türüdür. Plastik temelli ve su geçirmez olan PVC kaplama Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onay almış olup binanızda ısı yalıtımı sağlamaktadır. Yangına dayanıklılığı, tüm hava koşullarına uygunluğu, hafif oluşu ve üretim maliyetlerinin düşük olması hem cebinize uygun olacak hem de sizin için iyi bir tercih konumuna gelecektir.

Tüm hava koşullarına uygunluğundan dolayı neme ve paslanmaya karşı büyük bir koruma sağlamaktadır. Diğer kaplamalar gibi farklı renkleri ve yapıları olan bu kaplama türünüde tercih edebilirsiniz.

Klinkertugla.com sitesini ziyaret ederek dış cephe kaplama fiyatları ve istediğiniz dış cephe kaplama modeli hakkında ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Tuğla Dış Cephe Kaplamaları: Estetik ve Dayanıklı Bir Çözüm

Tuğla dış cephe kaplamaları, estetik ve dayanıklı bir çözüm sunmak için ideal bir seçimdir. Bu ürünler, evlerin dış cephelerinde kullanılarak, güzel ve dayanıklı bir görünüm sağlamak için oldukça popülerdir. Tuğla, klasik ve modern evler için mükemmel bir çözüm sunmak için özel olarak tasarlanmıştır. Tuğla, evlerin dış cephelerinde kullanıldığında, dış cephenin güzelliğini ve dayanıklılığını arttırır.

Tuğla, uzun ömürlü ve dayanıklı bir malzemedir. Kullanımı kolay ve uygun fiyatlıdır. Çeşitli renklerde ve desenlerde mevcuttur. Tuğla, hava koşullarına ve zamanın etkisine karşı dayanıklıdır. Yıpranma veya deformasyon riski yoktur. Tuğla, yüksek sıcaklıklar ve nemli ortamlara karşı dirençli olması nedeniyle, evlerin dış cephelerinde kullanılmak üzere ideal bir malzemedir.

Tuğla dış cephe kaplamaları, evlerin görünümünü ve kalitesini arttırmak için oldukça etkilidir. Tuğla, evin dış cephesini güzel ve dayanıklı bir görünüme kavuşturmak için ideal bir seçimdir. Tuğla, evin dış cephesini sürme, boyama veya nakışla dekore etme gibi çalışmalar yapılmadan kolayca kullanılabilir. Tuğla, evin dış cephesi üzerinde uygulanır ve zamanla kendiliğinden kurur.

Tuğla dış cephe kaplamaları, evlerin dış cephelerinde kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Bu ürünler, estetik ve dayanıklı bir görünüm sağlamak için ideal bir seçimdir. Tuğla, evin dış cephesine uygulanır ve zamanla kendiliğinden kurur. Tuğla, hava koşullarına ve zamanın etkisine karşı dayanıklıdır ve deformasyon riski yoktur. Tuğla, evlerin dış cephelerinde kullanılarak, güzel ve dayanıklı bir görünüm sağlamak için oldukça popülerdir.

Klinker Tuğla Ürünlerini İncelemek İçin Tıklayın

En İyi Dış Cephe Kaplaması Hangisi?

En iyi dış cephe kaplaması, metal, taş, ahşap ve klinker tuğla kaplamadır. En iyi dış cephe kaplama hangisi diye sorulunca akla ilk gelenlerden biri klinker tuğla kaplamadır.

Klinker Tuğla Fiyatları

Klinker Tuğla Fiyatları ürünün modeline ve kullanılacak metrekareye göre değişmektedir. Klinker Tuğla fiyatları ortalama 250 TL/m2’den başlamaktadır.

Whatsapp
Klinker Tuğla
Klinker Tuğla
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?