tren

Dış Cephe Kaplama Çeşitleri

Gerek binaların gerek müstakil evlerin dış cephelerini hem daha sağlıklı hem de görsel olarak daha şık hale getiren dış cephe kaplama malzemeleri, günümüzde geçmişe nazaran oldukça fazla çeşitte bulunmaktadır. Bu sayede dış cephelerde hem birbirinden farklı görseller elde edilebilirken hem de kişilerin zevklerine en uygun çeşidi yapılarında uygulamalarına olanak sağlamaktadır. Alternatiflerin günümüzde bu denli fazla olması, binaların oldukça şık ve modern bir görünüme kavuşmasının da önünü açmaktadır. Dış cephelerin doğru malzemeler ve tekniklerle kaplanması görünüşün yanı sıra en çok ısı yalıtımı için gereklidir.

Dış Cephe Kaplama Çeşitleri

Dış cephe kaplama çeşitleri, günümüzde farklı dokularda pek çok farklı renk ve kombinasyonda bulunmaktadır. Çeşitliliğin yanı sıra fiyat konusunda da her bütçeye uygun kaplamalar, kişilerin zevkleri için alternatifler açısından oldukça zengindir. Binalarınızın oldukça şık ve modern gözükmesini sağlayacak dış cephe kaplama çeşitleri sayesinde ister doğal, ister şaşalı ve şatafatlı bir görünüme binalarınızı kavuşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra ısı yalıtımı konusunda da etkili olacak olan bu kaplamalar sayesinde konforlu, tasarruflu ve sağlıklı bir şekilde yaşayabilir, binanızı gören kişilerin güzelliği karşısında hayrete düşmesini sağlayabilirsiniz.

Dış Cephe Kaplama Çeşitleri
Dış Cephe Kaplama Çeşitleri

Dış cephe kaplama çeşitleri konusunda özellikle mantolama yöntemi çok önemlidir. Bunun sebebi ise, uygulanmasının hem az maliyetli hem de çok yönlü bir işlem olmasıdır. Tüm bu bilgiler ışığında günümüzde özellikle en çok tercih edilen ve etkili kaplama çeşitleri arasından bazıları şunlardır;

 • Dış Cephe Terracotta Panel Giydirme Cephe
 • Dış Cephe Klinker Tuğla Kaplama
 • Dış Cephe Panel Klinker Tuğla Giydirme Cephe
 • Dış Cephe Kültür Tuğlası Kaplama
 • Dış cephe Alüminyum kompozit kaplama
 • Dış cephe Mozaik kaplama
 • Dış cephe Ahşap kaplama
 • Dış cephe Seramik kaplama
 • Dış cephe Doğal taş kaplama
 • Dış cephe Prekast kaplama
 • Silikon Cephe kaplama
 • Dış cephe Tuğla kaplama

Dış Cephe Tuğla Kaplama

Dış cephe tuğla kaplama çeşitleri, özellikle yapılara oldukça sıcak bir hava katarken aynı zamanda doğal ve şık bir görünüm de sağlamaktadır. Tarihi dönemlerden beri binaların vazgeçilmezlerinden biri olan ve en çok tercih edilen malzemelerden biri olan tuğlalar, artık günümüzde yalnızca doğal bir malzeme olarak değil aynı zamanda duvarlara tuğla görünümü kazandırılması ile de binalarda kullanılabilmektedir.

Birbirinden özel dış cephe tuğla kaplama modelleri sayesinde binalar, hem doğal ve sıcak bir görünüme sahip olurken hem de farklı bir hava yaratmaktadır.

Doğal tuğla veya yapay tuğla görünümlü kaplamalar sayesinde binanıza ayrı bir renk katabilir ve huzur veren rengi sayesinde hoş bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Günümüzde dış cephe tuğla kaplama çeşitleri arasında özellikle şu tarzlar tercih edilmekte ve dış cephelere harika bir görünüm kazandırmaktadır;

 • Kırsal stil
 • Klasik stil
 • Rustik stil

Bunlar ve bunlar gibi daha birçok çeşit sayesinde binanıza huzuru kaplayabilirsiniz. Yapay tuğla görünümü kaplamalar doğal tuğla kaplamalara nazaran daha uygun fiyatlara sahip olduğu için eğer uygun bir tuğla modeli arıyorsanız pek çok çeşit içerisinden zevkinize en uygun yapay tuğla kaplamalardan birini tercih edebilirsiniz. Ancak bu tarz ürünler maalesef ateş tuğlası özelliğine sahip refrakterik kilden üretilmiş ve şamot esaslı olan ve 1180 santigrat derece ısı ile roller fırında pişirilmiş sizlere önerdiğimiz ve tavsiye ettiğimiz klinker tuğlaların yerini tutmayacak ve gerek renk değişimleri, gerekse dış etkenlerden etkilenmeleri daha fazla olacaktır. Özellikle ateş tuğlası olması ve 1125 santigrat derece üzerinde pişirilmiş olması nedeniyle klinker tuğlalarda beyaz kusma (Effloresence) veya renk değişimi görülmeyecektir.

Dış Cephe Mozaik Kaplama

Dış cephe mozaik kaplama, pek çok çeşitli şekil ve desenlere sahip olabilmektedir. Yapımında toprak, mermer, cam ve pişirilmiş taş gibi farklı karışımlarla üretilmektedirler. Özellikle dış cephelere çok özel bir görünüm kazandıran mozaik desenleri, günümüzde geçmişe nazaran oldukça gelişmiştir ve pek çok farklı şekle sahiptir. Binalara oldukça farklı bir hava katabilen çok çeşitli desenlere sahip olabilen bu kaplamalar, modern bir tarz arayan kişilerin zevklerine uygun olabilecek türde bir kaplamadır diyebiliriz.

Dış cephe mozaik kaplama çeşitlerinde, özellikle ufak ve çeşitli boyutlar halinde bulunan bu parçalar aynı zamanda üç boyutlu olma özelliğine sahiptir. Bu parçaların bir araya getirilerek oluşturulduğu desenler sayesinde binalarınıza çok hoş bir hava katarken üç boyutlu olması sebebiyle de binalar oldukça modern bir hal almaktadır. Mozaik kaplamalar, taraklı mozaik ve silme mozaik olarak ikiye ayrılmaktadır. Taraklı mozaikler, Kaba sıva yapılmış yüzeylerin üzerine uygulanmaktadır.

Çıtasız ve çıtalı irmik mozaik mermer tozu ve çimento karışımıyla harcı oluşturulan bu kaplamalarda mozaik sıvıları sürülür ve ardından yüzeyde kuruduklarında tarak kazıma işlemi uygulanır. Silme mozaik modelleri ise yine kaba sıva yapılmış yüzeylerin üzerine çıtalı veya çıtasız irmik mozaik, mermer tozu ve çimento karışımı oluşturularak uygulanmakta ve aynı zamanda içerisine toz boya katılarak renklendirme işlemi de yapılmaktadır.

Dış Cephe Kompozit Kaplama

Özellikle korozyona karşı en etkili çeşitlerden biri olan dış cephe kompozit kaplama, özel olarak ekstra dayanıklı olmaları için üretildikleri için uzun süreler boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilmekte ve sağlamlığı sayesinde bina bakımı maliyeti konusunda da oldukça yardımcı olmaktadır. Dış cephe kompozit kaplama panelleri sahip olduğu izolasyon köpükler sayesinde oldukça etkili bir ses ve ısı yalıtımı sağlamakta, bu izolasyon sayesinde aynı zamanda harika bir görüntü de oluşturmaktadır.

Kompozit kaplamalar, üzerlerinde rahatça şekil ve tasarım oluşturulabildiği için oldukça şık ve modern görünümler elde edilebilmekte, bu sayede binalara oldukça hoş bir hava katmaktadır.

Rüzgar yükünün veya olumsuz dış etkenlerin fazla olduğu bölgelerde terracotta panel giydirme cephe tuğlalarını tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Dış Cephe Kompozit Kaplama
Dış Cephe Kompozit Kaplama

Dış Cephe Seramik Kaplama

Dış cephe seramik kaplama, birbirinden farklı pek çok modele sahiptir ve bu sayede kişilerin zevkine en uygun seramik modellerini tercih edebilmesine olanak sağlamaktadır. Seramiklerin pek çok farklı renk çeşidi ve kombinasyonu bulunabildiği için oldukça şık bir görünüm elde edilebilmesini sağlarken aynı zamanda oldukça sağlam bir malzemedir. Aynı zamanda binalara oldukça etkili bir ısı yalıtımı sağlamaktadır.

Dış cephe seramik kaplama, binaları toz, kir ve özellikle de rutubetten koruyarak binaların iç yapısında oluşabilecek sorunları önlerken aynı zamanda sağladığı bu etki sayesinde konforlu ve sağlıklı bir ortam sağlayarak kişileri rahatsız olabileceği görüntü ve durumlardan korur. Bunun yanı sıra seramik malzemeli kaplamalar giydirme cephe sistemi olarak uygulandığı ve havalandırmalı cephe olduğundan ısı yalıtımı için oldukça etkili bir çözüm sağlayarak binanın enerji tasarrufu sağlamasına olanak tanır. Aynı zamanda mantolama sürecini de bir hayli kolaylaştırırken tüm bu etkisinin yanında bir de binalara harika bir hava ve modernlik katar. Pek çok farklı çeşide sahip olduğu için kişilere seçim alternatifi konusunda büyük bir rahatlık sağlarken zevklerine en uygun bina görünümünü yaratmaları için de kolaylık sağlar.

Dış cephe seramik kaplama uygulamaları binayı rutubet, nem ve güneş ışınlarından koruyarak hem uzun ömürlü bir kaplama hem de daha sağlam ve dayanıklı bir bina yapısı oluşmasına ve bu sağlamlığı uzun süre korumasına yardımcı olur. Özellikle bu kaplamaların tercih edilme sebeplerinden biri ise Alüminyum konstrüksiyonun üzerine yapılan seramik uygulamalarının, arada oluşturduğu boşluk sayesinde ısı yalıtımının yanı sıra oldukça etkili bir ses yalıtımı da sağlamaktadır. Bu boşluk sayesinde aynı zamanda duvarların nemlenmesinin ve rütubetlenmesinin önüne geçilmektedir. Yani kısacası hem dayanıklı hem de şık bir bina için en çok tercih edilen çeşitlerden biri olan seramik kaplamalar, kişilere huzurlu bir yaşam ortamı sağlamaktadır. Seramik cephe uygulamaları ile birlikte klinker tuğla kaplama ve terracotta panel cephe uygulamasının birlikte kullanılması ile de cephede görsel hareket ve güzellik sağlanmış olacaktır.

İhtiyacınıza en uygun ürünlerimize göz gezdirmek ve en uygun fiyatlarla bu ürünleri temin etmek için klinkertugla.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Zevkinize uygun birbirinden özel ürünlerimiz ile kalitenin harmanlandığı sitemizde binalarınızın hem sağlam hem de şık ve modern olmasını sağlayabilirsiniz.

Dış cephe kaplama çeşitleri nelerdir?

Dış Cephe Kaplama Çeşitleri

Dış cephe kaplama çeşitleri uygulanacak binaya göre değişmektedir. Dış cephe kaplama çeşitleri şu şekildedir.

Tuğla Dış Cephe Kaplama
Dış Cephe Doğal Taş Kaplama
Kompozit Cephe Kaplama
Seramik Cephe Kaplama
Ahşap Cephe Kaplama
Prekast Dış Cephe Kaplama

Whatsapp
Klinker Tuğla
Klinker Tuğla
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?