tren

Tuğla Duvar Kaplama Nasıl Yapılır?

Tuğla duvar kaplama özellikle binaların dış yüzeyinde oldukça hoş bir görünüme sahip olmaktadır. Aynı zamanda duvar kaplama sırasında kullanılan malzemeler arasında da en dayanıklı olan seçenek tuğla kaplamalardır.

Tuğla Duvar Kaplama Nasıl Yapılır?

Tabii ki de tuğla kaplama yaparken de mutlaka malzemenin dayanıklı olup olmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Aynı zamanda her tuğladan da duvar kaplaması yapılmamaktadır. Özellikle tuğla duvar kaplama işleminde klinker tuğla ve ateş tuğlası kullanılmaktadır.

Tuğla Duvar Kaplama Nasıl Yapılır?

Tuğla duvar kaplama nasıl yapılır? Sorusu genellikle tuğla kaplama yaptıracak olan kişiler tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Tuğla duvar kaplama yapılırken ilk olarak zeminin düzgün olup olmadığına bakılmalı ve yüzeyinin düzeltilmesi gerekmektedir.

Ön hazırlık aşamasında mutlaka duvarın yüzeyinin düzgün olup olmadığını ölçmek için zemine su terazisi veya lazer terazi konularak ölçüm yapılması gerekmektedir. Eğer zemin düzgün değilse düzeltilmesi gerekmektedir. Daha sonra uygulanacak olan yüzeyin pürüzlü olup olmaması oldukça önemlidir. Yüzeyin pürüzlü olması taşların. Bir süre sonra dökülmesine neden olabilmektedir. Çünkü taşlar duvara düzgün bir şekilde yapılamayacaktır.

Ardından duvar yüzeyinin tamamen yapıştırıcı ile kaplanması gerekmektedir daha sonra yapıştırıcı uzun süre bekletilmeden duvar sıra sıra tek tek tuğlalar ile kaplanmaktadır. İlk sıra bittikten sonra tuğlaların arasına mutlaka derz çıtası yerleştirmek gerekmektedir. Ardından tüm duvarların kaplaması bittikten sonra araya konulmuş olan derz çıtalarının çıkartılarak içerisine derz dolgu malzemesi derz tabancasıyla veya derz torbasıyla sıkılarak doldurulmalıdır.

Son olarak bir gün kadar beklenip derzin tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra etrafa bulaşan fazla dersler tel fırça yardımıyla kazınarak temizlenmelidir.

Böylece duvarların tuğla kaplama işlemi sırasında kaliteli malzemeler kullanılarak çok daha uzun ömürlü bir kaplama yapmak mümkündür. Özellikle işçiliği iyi yapılan ve malzemesi kaliteli kullanılan tuğla kaplama duvarlar oldukça uzun yıllar bozulmadan kullanılabilmektedir.

Hatta strafor köpük kullanımı yerine dekoratif malzeme olarak tuğlaların tercih edilmesinde en büyük nedeni budur. Aynı zamanda binanın dış cephesinde kullanılması nedeniyle yağmur, dolu, fırtına veya kar gibi hava koşullarından olumsuz etkilenmesi diğer alternatiflerine göre en az seviyededir.

Kaplamalarda kullanılan tuğlalar kaliteli olarak üretildikleri takdirde herhangi bir şekilde dış etmenlerden olumsuz bir şekilde etkilenmeyeceklerdir. Ancak tuğlaların malzemesi kaliteli değilse ve yüksek ısılarda pişirilerek yapılmadıysa(min.1125 santigrat derecede) ve kaliteli flex yapıştırıcı ile uygulama yapılmadıysa, bu durumda zamanla rüzgârdan veya diğer hava olaylarından aşınarak tuğlalar dökülmeye başlayacaktır.

Dekoratif Tuğla Kaplama Nedir?

Dekoratif tuğla kaplama nedir? Binaların dış yüzeyine dekoratif tuğla kullanılarak yapılan kaplama türüne verilen isimdir. Burada kullanılan tuğlalar dış etmenlere dayanıklı olarak üretilmekte ve oldukça kaliteli olmaktadırlar. Özellikle dekoratif tuğla kaplama çeşitleri içerisinde en çok tercih edilen tuğla çeşidi klinker tuğlası olmaktadır(ateş tuğlası olmasına dikkat edilmelidir).

Dekoratif Tuğla Kaplama
Dekoratif Tuğla Kaplama

Klinker tuğlalar yüksek ısıda pişirilerek elde edildikleri için hem suya dayanıklı hem de dış etmenlere karşı da oldukça dayanıklıdırlar. Aynı zamanda klinker tuğlaların haricinde özel maksat ve zemin grupları olarak farklı çeşitlere sahiptir. Binalarda kullanılan klinker tuğla çeşidi ile özel maksat ateş tuğlalar ve zemin kaplama cotto tuğlalar kullanılarak tamamen doğal ve sıcak bir görünüm yaratmak mümkündür. Merdiven bordürleri, çevre bordürleri, harpuşta çeşitleri bu amaçla üretilmekte ve kullanılmaktadırlar.

Kaplama Tuğla Fiyatları

Kaplama tuğla fiyatları kaplama içerisinde kullanılacak olan tuğla çeşitlerine göre farklılık göstermektedir özellikle tuğlalar adet üzerinden satılmakta ve adet fiyatlarına sahip olmaktadırlar. Bir  yüzey için kullanılması gereken tuğla miktarı ölçülerine ve uygulanacak derz genişliğine göre tespit edilerek daha sonra klinker tuğlanın adet fiyatı çarpılır ve kaplama fiyatı ortaya çıkar.

Ancak kaplama tuğla fiyatı sadece kullanılacak olan tuğlaların fiyatından oluşmamaktadır aynı zamanda burada kullanılacak olan diğer malzemeler ve işçilik de kaplama fiyatının belirlenmesinde önemli bir faktör oynayacaktır.

Tuğla çeşitleri ve fiyatları için bizimle irtibata geçebilir ve uygun fiyatlarla hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Dekoratif Tuğla Kaplama Nedir?

Dekoratif tuğla kaplama nedir? Binaların dış yüzeyine dekoratif tuğla kullanılarak yapılan kaplama türüne verilen isimdir.

Kaplama Tuğla Fiyatları

Kaplama tuğla fiyatları kaplama içerisinde kullanılacak olan tuğla çeşitlerine göre farklılık göstermektedir özellikle tuğlalar adet üzerinden satılmakta ve adet fiyatlarına sahip olmaktadırlar.

Whatsapp
Klinker Tuğla
Klinker Tuğla
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?